Populární výletní místo již od paleolitu
Published: 02.04.2023
Stránská skála je chráněnou oblastí přírody a je považována za jedno z nejhezčích skalních útvarů v městě. V minulosti zde žili lidé již v paleolitu, a tato oblast se řadí mezi nejstarší naleziště Homo erectus v Evropě. Skála obsahuje asi 29 jeskyní, které jsou významnými paleontologickými lokalitami, kde byly nalezeny zkamenělé kosti mnoha druhů zvířat, včetně nových druhů. Výzkumy a návštěvy turistů vedly k dalším nálezům, převážně zkamenělin mořských bezobratlých živočichů, žraločích a rybích zubů. V Absolonově jeskyni bylo nalezeno 645 zkamenělých kostí pleistocénních ptáků, ve Woldřichově jeskyni zase zub nového druhu šavlozubé kočky. Stránská skála je dnes chráněna jako národní přírodní památka.
Mezi Stránskou skálou a Bílou horou se nachází sníženina, kde dříve tekla řeka Svitava přitékající z údolí od Obřan a rozlévající se pak jižním směrem k Tuřanům. Řeka měla mnoho ramen a zanechávala po sobě opuštěná koryta.
V průběhu středověku byl místní vápenec hojně používán jako stavební materiál, včetně kašny na Zelném trhu. Během druhé světové války byla lokalita využívána k hloubení štol pro potřeby blízké továrny na letecké motory, ale práce byly přerušeny náletem amerických bombardérů v srpnu 1944. Po válce byl v této oblasti vystavěn protiatomový kryt, který je nyní jako velitelské stanoviště civilní obrany připraven za uzavřenými železnými dveřmi.
Více informací ZDE