Lokální zelenina se staletou tradicí
Published: 02.04.2023
Zelný trh je náměstí nacházející se v historickém centru Brna. Většina této plochy slouží jako tržiště, kde se v určité části roku prodávají ovoce, zelenina, květiny a další zboží.
V roce 2010 byl veřejnosti představen plán soukromého investora na výstavbu podzemních garáží s kapacitou 60 parkovacích míst v dolní části náměstí. Tento plán však byl později zamítnut.
Trocha historie
Tržiště, které se původně jmenovalo Horní trh, vzniklo v 13. století na tehdejším nezastavěném území. Na tržišti se nacházely Drůbeží trh, Hrnčířský trh a Vetešnický trh. V 15. století získal trh své dnešní jméno - Zelný trh. Mimo jiné byl také významným místem justice - byla tu klec a pranýř pro zločince.
Co už ale nevidíme, je Labyrint chodeb a sklepů přímo pod našima nohama. Tam za dávných časů, kdy nebyly ještě ledničky, uskladňovali své potraviny. Nyní labyrint slouží jako tajemné muzeum, které stojí za návštěvu, obzvlášť v letních dnech.
Kašna Parnas
V centru náměstí se nachází významná kašna Parnas, která byla dokončena na konci 17. století. Projekt kašny vytvořil Johann Bernhard Fischer z Erlachu a stavbu provedl Adam Tobiáš Kracker z Vídně v letech 1693-1695. Kašna je nejvýznamnější památkou na náměstí.
Podle historika umění Tomáše Jeřábka z Filozofické a Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity vznikl název Parnas omylem, když ji tak začali nazývat studenti brněnské jezuitské koleje krátce po dokončení kašny. Sochy žen byly totiž považovány za múzy, které bydlí v řeckém pohoří Parnas.
V kašně se nachází vysoká skála z vápence, která má malou jeskyni otevřenou do tří stran uprostřed.
V jeskyni se nachází socha Hérakla, který je zobrazen v kůži nemejského lva s kyjem v levé ruce a řetězem s trojhlavým psem Kerberem v pravé ruce. Na vrcholu skály je alegorie Evropy, symbolizující Svatou říši římskou, držící žezlo a stojící nad drakem. Pod vrcholem jsou kamenné desky s latinskými nápisy a chronogramy, připomínající rok výstavby a renovace.
Na obou stranách vápencové skály ve středu kašny jsou umístěny tři alegorické sochy sedících žen, které reprezentují tři velké starověké říše. Každá z těchto soch drží v levé ruce žezlo. Na severovýchodní straně stojí socha Řecka, která se opírá o toulec se šípy a má korunu u levé nohy. Pod ní je okřídlený drak. Na severozápadní straně je socha Babylonie, která má korunu u pravé nohy a pod ní okřídleného lva. Na jihozápadní části je postava Persie, která drží roh hojnosti a má korunu u levé nohy. Pod ní vylézá z kamene medvěd. Všechny sochy jsou obráceny směrem k městské radnici. Na skále jsou také drobné rostlinné motivy, dráčci a jiní malí živočichové. Kašnu obklopuje 15 kamenných sloupků spojených řetězy, které umožňují přístup k ní ze tří stran.
Pod kašnou jsou umístěny dvě štoly - jedna na západní a druhá na jižní straně. Oba tunely jsou postaveny z cihel. Západní štola byla využívána k dopravě vody z vodojemu na Petrově, kam byla čerpána voda ze Svratky přes dnešní Denisovy sady.
Západní štola byla postavena z cihel a sloužila k přivádění vody z vodojemu na Petrově. Byla vedena pod ulicemi Starobrněnskou a Peroutkovou a procházela kolem sloupu Nejsvětější Trojice až ke dnu kašny. Jižní štola sloužila k odvádění odpadní vody směrem k Divadlu Reduta a byla napojena na odpadní stoku. V roce 2002 proběhlo vyčištění obou štol.
Sloup Nejsvětější Trojice
Na horní části náměstí stojí sloup Nejsvětější Trojice vytvořený 1729 Antonínem Schweiglem, zdobený plastikami Panny Marie Immaculaty, sv. Jana Nepomuckého a dvou andílků z období vrcholného baroka. Na vrcholu sloupu se nachází sousoší Nejsvětější Trojice v tradiční ikonografii. Vlevo je postava Ježíše Krista, vpravo postava Boha Otce, a mezi nimi je holubice Ducha Svatého v paprskovité gloriole. V blízkosti sloupu jsou umístěny sochy sv. Primitiva (vlevo), který drží ve spuštěné levici mučednickou palmovou ratolest a sv. Konstantina (vpravo), který pravou rukou tiskne k hrudi palmovou ratolest. Tyto sochy stojí na vlastních podstavcích.
Významné budovy
Na náměstí se nachází několik významných budov, mezi nimiž patří Dietrichsteinský palác (budova nejdříve vrchního zemského soudu, později Moravského zemského muzea), dále Divadlo Husa na provázku (palác Hausperských z Fanalu), palác opata žďárského kláštera, tzv. Malý Špalíček (který vznikl spojením čtyř domů gotického a renesančního původu) a divadlo Reduta. V dolní části náměstí se nachází funkcionalistická městská tržnice. Hotel Grandezza dříve sloužil jako Cyrilometodějská záložna v Brně, poté zde sídlila právnická fakulta v letech 1969-1990.