Existují tři různé abecedy, které mohou být použity: ROT5, který se skládá z 10 číslic; ROT13, který se skládá ze všech 26 písmen; a ROT47, který se skládá ze všech znaků ASCII od 33 do 126. Tyto metody jsou pojmenovány podle počtu rotací, které se používají (5, 13 a 47). Je možné použít další rotace pomocí zadání abecedního klíče.
Princip Caesarovy šifry je založen na tom, že všechna písmena zprávy jsou během šifrování zaměněna za písmeno, které se abecedně nachází o pevně určený počet míst dále (tj. posun je pevně zvolen). Počet možných variant klíče této šifry je o jedna menší než počet písmen (znaků) v použité abecedě. Zvolíme-li hodnotu posunu stejnou, jako je počet znaků použité abecedy, bude zašifrovaná zpráva identická s předlohou. Například známá a většinou používaná metoda ROT13 posouvá abecedu o 13 pozic, takže to vypadá takto: A=>N, B=>O, ...,Y=>L a Z=>M.
Vyšším posunem, například posunem s klíčem o jedna větší, než je počet písmen (znaků) abecedy, dostaneme zašifrovanou zprávu odpovídající prostému posunu o klíč jedna, takže použití klíče hodnoty vyšší než počet znaků abecedy nemá kryptografický význam.